آناتومی باندهای مو

آناتومی باندهای مو (مقاله جامع)

شناخت آناتومی باند های مو یکی از مهم ترین مواردی است که  میتواند به شما در حفط و نگهداری موهایتان یاری کند از این رو ما

دراین مقاله باواحدهای مو وباندهای مو آشنا می شوید که با مطالعه آن وشناخت بیشتر از آناتومی باندهای مو متوجه خواهید شد که عملیات شیمیایی اعم از دکلره،رنگ،سشوارو…هرکدام پیوندهای شیمیایی مو(باندها)تاثیرگذار است.

چگونه می توانیم با باندهای مو آشنا شویم؟

دراین مقاله عوامل جزئی و ریز تشکیل دهنده های مو وساختار شیمیایی آن توضیح داده شده است وبا مطالعه این مقاله با باندهای مو آشنا خواهید شد وعلت چرب بودن وخشک بودن مو به شما توضیح داده خواهد شد و همچنین عوامل تاثیر گذار روی خشک بودن و چرب بودن مو توضیح داده خواهد شد.

اتفاق سوال برانگیز برای شناخت 

ما در سالن هرروز با مشتریانی  برخورد می کنیم که از خشک بودن یا چرب بودن موهایشان گله مند هستند واز ما آرایشگران راهکارها وعلت خشک بودن ویا چرب بودن موهایشان پرس وجو می کنند ومن به تجربه شخصی خود متوجه شده بودم که علت بعضی از موارد خشکی مو تیروئید ویا کمبود ویتامین های بدن مثل D3ویا تغذیه های نامناسب می باشد

وعلت چربی مو تغییر در هورمون های بدن آن ها می باشد ولی سوال یک مشتری باعث شد که من به دنبال علت های علمی بیشتری باشم! او از من سوال کرد که کودک یکساله او چرا موهای خشک وفردارد؟همین موضوع باعث شد که من به این فکر بیوفتم کودکی که هنوز آثار کم خونی وویتامینD3دراو نمایان نشده و عملیات شیمیایی روی موی او انجام نشده است چرا موهای خشک وفردارد به همین دلیل دنبال تحقیقات بیشتر رفتم وتصمیم گرفتم تحقیقات وآموخته های خود را با شما به اشتراک بگذارم.

آشنایی با ریز تشکیل دهنده های مو وساختار شیمیایی آن

جنس موها از مواد معدنی و آلی می باشد که از ترکیباتی مثل اکسیژن،هیدروژن،کربن ونمک تشکیل شده است.بیش از هشتاد درصد از  پروتئین های موجود در مو در قسمت فلس ها کراتین می باشد و بیست درصد مابقی پروتئین های مجزا هستند.داخل کورتکس ملانین ها آنزیم های تقویتی یا مکمل واستخوان بندی مو هستند. آنزیم های تقویتی یا مکمل مهمترین واحدهای مو هستند.

همچنین آنزیم های مکمل ساختار شیمیایی مو را تشکیل می دهند.

 

آناتومی باندهای مو

 

Sidebounds:

عوامل جزیی و ریز تشکیل دهنده مو وساید باندها Side bound)) که  ساختار شیمیایی مورا نیز تشکیل می دهد.این باندهاکه در داخل هرمولکول های تشکیل دهنده مو وجود دارد که از سه پیوند شیمیاییHباندها وsaltباندها وsolfid باندها تشکیل شده است که توسط آمینواسیدها  دوسر باند متصل شده است. این باندها را پروتئینی به نام کراتین احاطه کرده است وکل آن درداخل پل های گوگردی،ساختار اسکلت مو را تشکیل می دهند.

 

 

 

  • Hباندها

نعمولا Hباندها خیلی ضعیف هستند وحتی با آب زدن به مو باندهای آن بهم میخورد و پیوند آن اسیدی  قلیایی می شود معمولا ،Hباندها اسیدی هستند. اگر Hباندها در مو بیشتر باشد منچر به چرب تر شدن مو می شود چون محیط آن اسیدی تر است. اگر h باندها بلندتر باشد مو لخت تر و چرب تر است.

 

 

  • Saltباندها

saltباندها از هیدروژن ها مقاوم تر هستند با ابزار های حرارتی وسشوار واتو می تواند آسیب ببینند اگر این باندها آسیب ببینند حتما باندهای Hهم آسیب می بینند و با رنگ کردن و دکلره کردن نیز به باندهای نمکی آسیب می زند. میتوانم بگویم که هرچه saltباندها بیشتر باشد مو خشک تر است چون محیط قلیایی تر است، هرچه saltباندها بلندتر باشد فر مو بیشتر است.

 

 

  • Solfidباندها

solfidباندها که از محکم ترین پیوندها در ساختار شیمیایی ما هستند وباعث حفظ ساختار موها می شود و آنزیم های مو حفظ می گردد و براثر انجام کار های سنگین شیمیایی آسیب پذیرند. هرچه solfidباندها بیشتر باشد تار مو ضخیم تر است.

جمع بندی

دراین مقاله به شناخت آناتومی باندهای مو پرداختیم که مو دارای sideboundsهایی است:

  • Hbounds
  • Saltbounds
  • Solfidbounds

با آشنایی باهریک از این باندها می توانیم تشخیص دهیم  که بسته به تعداد پیوندباندها مولخت،فر،چرب وخشک است واینکه نتیجه گرفتیم که هرچهقدر مقدار باندها توازن داشته باشند،مو به سمت نرمال ومعمولی پیش می رودو با تغییر طول باندها ساختار مو یعنی شکل پل های گوگردی مو تغییر می کند که نشان می دهند موفر،لخت ویا حالت داراست.

بسیار خوشحال هستیم که تا انتهای مقاله همراه ما بوده اید پیشنهاد می کنیم که از مقاله ترمینت یا احیای مو نیز دیدن فرمایید

نویسنده: زهرا رئوفی نیا

مدرس کار بامواد،مدیر آکادمی زهرا رئوفی نیا

https://www.instagram.com/zahraraoufi_beautysalon

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با سالن (کلیک کنید)