شناخت آناتومی مو

شناخت آناتومی مو (راهنمای جامع)

در این مقاله قصد داریم که شما را به صورت کامل با آناتومی مو آشنا کنیم. طبیعتاً شناخت هر چیزی به ما کمک می کند که ما در آینده، نسبت به آن چیز آگاه تر عمل کنیم و ریسک بروز مشکلات رو به حداقل برسانیم. امروز می خواهیم آناتومی مو هایمان را بیشتر و دقیق تر بررسی کنیم تا احتمال وقوع آسیب های مختلف به مو را در آینده، کاهش دهیم. پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

لایه های اصلی آناتومی مو

همانطور که همه ی ما می دانیم مو یکی از ضمائم پوست به شمار می رود. مو از دو بخش ساقه و ریشه تشکیل شده است که ساقه بخش قابل رؤیت، و ریشه در پوست قرار دارد. حال می خواهیم آناتومی داخلی مو را بیشتر بشناسیم.

اگر یک تارمو را زیر میکروسکوپ قرار دهیم و جزئیات آن را مورد بررسی قرار دهیم، هر تار مو از سه لایه اصلی تشکیل شده است.

 

1. لوله مغذی (medulla)

درونی ترین لایه ی آناتومی مو، مدولا نام دارد که به عنوان لوله مغذی آناتومی مو شناخته می شود اما ممکن است این لوله مغذی در همه ی مو ها وجود نداشته باشد و فقط در موهای ضخیم مشاهده شود.

2. کورتکس (curtex)

قسمت دوم یا لایه میانی آناتومی مو مربوط به لایه ای به نام کورتکس است. ویژگی هایی مثل حالت کشسانی آناتومی مو را میتوان به دلیل وجود کورتکس دانست. در واقع کورتکس بخشی از قسمت های اصلی آناتومی مو به حساب می آید چون با خالی شدن کورتکس، مو، آب خود را از دست داده و آسیب می بیند. این آسیب ها می توانند خشکی، موخوره و یا پارگی مو باشند.

فیبر ها، عاملین تشکیل دهنده کورتکس هستند. فیبر ها رشته های باریکی هستند که داخل آنها رنگ دانه هایی به نام ملانین وجود دارد. ملانین ها نیز دو نوع هستند؛ یوملانین ها و فئوملانین ها. هر چه تراکم رنگدانه ها در مو بیشتر باشد، مو تیره تر و هر چه تراکم پیگمنتی مو کمتر باشد، مو روشن تر دیده می شود. تراکم پیگمنتی مو همان تعداد رنگدانه ها است.

3. کوتیکول (cuticul)

خارجی ترین لایه ی آناتومی مو، کوتیکول نام دارد. کوتیکول ها همچون بدن ماهی، پولک پولک روی هم قرار گرفته اند و به عنوان لایه ی محافظتی از مو محافظت می کنند. اگر کوتیکول های مو سالم باشد نمی گذارند مواد مضر به داخل مو راه پیدا کند و حتی مواد داخلی مو خارج گردد.

لایه کوتیکول آناتومی مو
لایه کوتیکول از آناتومی مو

ساختار سلولی کوتیکول و کورتکس باهم متفاوت است. بین کوتیکول و کورتکس غشایی به نام cmc وجود دارد که ماده ی تشکیل دهنده آن سرامید است. ماده ای بی رنگ و چسبناک و نرم که باعث چسبندگی سلول های کورتکس به کوتیکول می شود.

به طور کلی در موهای معمولی بین 5 تا 8 لایه کوتیکول و در موهای سالم تا 10 لایه کوتیکول وجود دارد.هرچه کوتیکول ها روی هم مرتب قرار گرفته باشند و سالم تر باشند، موها، درخشان تر و براق تر دیده می شود. اما اگر کوتیکول ها براثر مواد شیمیایی آسیب ببیند منفذدار شده و به صورت مات دیده می شود.

لایه های آناتومی مو
لایه های آناتومی مو

خیلی خوشحالیم که تا اینجای مقاله همراه ما بوده اید. پیشنهاد میکنیم برای آشنایی کامل تر با آناتومی مو های خود، حتماً سری هم به مقاله آناتومی باندهای مو بزنید.

پیوند ها و رنگدانه های آناتومی مو

علاوه بر لایه هایی که گفته شد، مواد و پیوند هایی در آناتومی مو وجود دارد که متفاوت هستند. پیوند های نمکی، پیوند های سولفیدی، پیوند های گوگردی و… از جمله این پیوند ها هستند که بر اساس چرب یا خشک بودن موها، نوع پیوند آن ها تعیین می شود. این پیوند ها توسط کراتین احاطه شده اند.

همه ی چیزی که باید درباره کراتینه کردن مو بدانید را اینجا بخوانید.

همانطور که بالاتر گفته شد در ناحیه کورتکس، ملانین هایی وجود دارند که به لحاظ دانه بندی، به دو نوع تقسیم می شوند.

یوملانین ها (eumelanin)

یوملانین ها، ملانین های درشت دانه ای می باشند که به راحتی شکسته می شوند. یوملانین ها به رنگ های مشکی و قهوه ای تولید می شوند.

فئوملانین ها (pheomelanin)

فئوملانین ها، ملانین های ریز مولکولی هستند که برخلاف یوملانین ها، شکستن آنها سخت است. فئوملانین ها به رنگ های قرمز، نارنجی و زرد، در آناتومی مو وجود دارند و تولید می شوند. بنابراین اگر به طور مثال، رنگدانه قرمز بیشتری در آناتومی مو فردی وجود داشته باشد، رنگ موی طبیعی فرد تیره تر می شود و بالعکس، اگر رنگدانه زرد در آناتومی مو فردی وجود داشته باشد، موهای شخص به سمت روشنی می رود.

ملانین در نژادها

نسبت یوملانین ها به فئوملانین ها، تشکیل دهنده ی رنگ طبیعی مو می باشد. در اروپا، در افراد اروپایی، یوملانین کمتری وجود دارد و تراکم فئوملانین ها نیز کم است. به همین دلیل دارای رنگ موهای روشن می باشند که به راحتی می توان رنگ موهای آنها را به دلیل آناتومی مو هایشان، روشن تر کرد. در افراد آفریقایی، یوملانین زیاد، ولی تراکم فئوملانین ها به مراتب کمتر است اما نکته جالب اینجاست که موهای آنها به راحتی روشن می شود! در ایرانی ها، هم تراکم یوملانین و هم تراکم فئوملانین ها زیاد است به همین دلیل دارای رنگ موی تیره هستند که روشن کردن آن سخت می باشد.

در این مقاله می توانید ملانین های پوست را کامل تر بشناسید.

 

نویسنده: زهرا رئوفی نیا مدرس کار بامواد،مدیر آکادمی زهرا رئوفی نیا

 

https://www.instagram.com/zahraraoufi_beautysalon

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس با سالن (کلیک کنید)